Week 11 - Sunday 18th February 2018

Friday Update: We had a pitch inspection this afternoon and as things stand, we expect the games to be ON this Sunday. We've lost a couple of 7 a-side pitches so have made some pitch changes in the U9s & U10s, so double-check the fixtures carefully.

We will only post back again if the games get called off so no news is good news! As always, check our Facebook page before you leave on Sunday in case there are any updates (enable notifications so you don't miss our posts).

The fixtures below will roll-over to the following week if the games get called off. The Cup 1 finals are scheduled to take place 2 weeks after the fixtures below have been played.

Under 7s

Time Pitch Home Away Type Ref
09:30 C TQ Football Academy JFC  v  Ormskirk FC Red League J West
11:00 H Ormskirk FC Yellow  v  Skem Youth Academy Red League M McCaffery
09:30 H Ormskirk FC Blue  v  Ormskirk FC Black League M McCaffery
09:30 K Lawmac Sports  v  Skem Youth Academy Blue League J Wright

Under 8s

Time Pitch Home Away Type Ref
09:30 J Town Green  v  Ormskirk FC Red League W Jones
11:00 A Skem North  v  Ormskirk West End League J Wright
11:00 C Fieldway FC  v  Shevington Park FC League J West
11:00 D Pilkington FC  v  Skem Youth Academy Inter League Guest
09:30 D Ormskirk FC Yellow  v  Skem Youth Academy JFC League J Iliff
09:30 A Ormskirk FC Blue  v  Lawmac Sports League C Halam
11:00 K Bickerstaffe FC  v  Ormskirk FC Black League C Halam

Under 9s

Time Pitch Home Away Type Ref
12:00 B Skem North White  v  Ormskirk FC Yellow League M Fitton
This match was originally 12:30 but has been brought forward to the earlier time of 12:00.
09:30 B Ormskirk West End  v  Skem North Black League B Barber
10:30 B Skem North Black  v  Ormskirk FC Black Cup W Jones
Penalty shoot-out to decide the runner-up of Group B. The winner of this penalty shoot-out will go through to the semi-finals.
11:00 B Ormskirk FC Blue  v  Ormskirk FC Black League W Jones
13:00 B Lawmac Sports  v  Skem Youth Academy League L Hobart
This match was originally 09:30 but has been pushed back to the later time of 13:00.
- - Dynamo Rangers  v  Bye League -

Under 10s - Cup 1, Group A

These matches are 15 minutes one way. The winner and runner-up of each group will go through to the semi-finals.

Time Pitch Home Away Type Ref
09:30 F Ormskirk West End  v  Skem Youth Academy Madrid Cup W Jones
09:30 E Skem Youth Academy Inter  v  Ormskirk FC Cup M Fitton
09:55 F Ormskirk FC  v  Skem Youth Academy Madrid Cup W Jones
09:55 E Skem Youth Academy Inter  v  Lawmac Sports Cup M Fitton
10:20 F Lawmac Sports  v  Skem Youth Academy Madrid Cup W Jones
10:20 E Ormskirk FC  v  Ormskirk West End Cup M Fitton
10:45 F Skem Youth Academy Inter  v  Skem Youth Academy Madrid Cup W Jones
10:45 E Lawmac Sports  v  Ormskirk West End Cup M Fitton
11:10 F Skem Youth Academy Inter  v  Ormskirk West End Cup W Jones
11:10 E Lawmac Sports  v  Ormskirk FC Cup M Fitton

Under 10s - Cup 1, Group B

These matches are 15 minutes one way. The winner and runner-up of each group will go through to the semi-finals.

Time Pitch Home Away Type Ref
12:00 F Maghull FC  v  Dynamo Rangers Inter Cup J Iliff
12:00 E Rainford Rangers  v  Dynamo Rangers Madrid Cup B Barber
12:25 F Dynamo Rangers Madrid  v  Dynamo Rangers Inter Cup J Iliff
12:25 E Rainford Rangers  v  Skem Youth Academy Dortmund Cup B Barber
12:50 F Skem Youth Academy Dortmund  v  Dynamo Rangers Inter Cup J Iliff
12:50 E Dynamo Rangers Madrid  v  Maghull FC Cup B Barber
13:15 F Rainford Rangers  v  Dynamo Rangers Inter Cup J Iliff
13:15 E Skem Youth Academy Dortmund  v  Maghull FC Cup B Barber
13:40 F Rainford Rangers  v  Maghull FC Cup J Iliff
13:40 E Skem Youth Academy Dortmund  v  Dynamo Rangers Madrid Cup B Barber

Under 11s

Time Pitch Home Away Type Ref
09:30 1 Skem North West  v  Skem North League L Hobart
09:30 2 Skem Youth Academy  v  Dynamo Rangers League T Daley
11:00 3 Holy Rosary Corinthians  v  Ormskirk FC League L Hobart
- - Bye  v  Lawmac Sports League -

Under 12s

Time Pitch Home Away Type Ref
12:30 1 Messenger Express 0 v 2 Sporting RedBlacks League T Daley
09:30 3 Ormskirk West End 3 v 3 Skem North League P Elliott
11:00 1 Dynamo Rangers 1 v 5 Herald Juniors League P Elliott
11:00 2 Skem Youth Academy 0 v 0 Ormskirk FC League T Daley
- - Ormskirk FC Blue  v  Bye League -